Op veel sierteeltbedrijven is NeemAzal-T/S een vast onderdeel van de geïntegreerde plaagbestrijding. Dit middel bevat azadirachtine A, afkomstig uit het zaad van de neemboom, en bestrijdt onder andere bladluizen, mineervliegen, trips en wittevlieg. Technisch adviseur Gerwin Murre legt uit hoe het middel werkt en hoe het optimaal wordt toegepast in chrysanten- en gerberateelt.

Telers zijn steeds meer aangewezen op biologische bestrijders en gewasbeschermingsmiddelen. Chemische middelen moeten selectief en spaarzaam worden ingezet om hun werking en toelating te behouden. Ze kunnen nuttig zijn bij plotselinge plagen of om een teelt schoon te beginnen en eindigen. Gelukkig neemt het aanbod van ‘groene’ middelen toe, waardoor een preventieve systeemaanpak mogelijk is.

Unieke werking

NeemAzal-T/S was in Nederland het eerste toegelaten product op basis van azadirachtine A en is nog steeds het meest effectieve in zijn segment. Het is goed te combineren met biologische bestrijders en heeft een brede werking tegen diverse insecten en spint. Murre: “Dankzij de zuivere formulering op basis van plantaardige olie wordt NeemAzal al binnen twee uur opgenomen door het blad.”
Een deel van de werkzame stof wordt translaminair naar de onderzijde van het blad getransporteerd, precies waar veel belagers zitten. “Bijna elk plaaginsect dat vreet of plantensap opzuigt, krijgt de stof binnen.”

Blokbehandelingen voor maximale effectiviteit

NeemAzal-T/S mag in bedekte teelten van siergewassen maximaal 18 keer per jaar worden toegepast in een dosering van 3,75 l/ha. Nufarm adviseert blokbehandelingen van drie opeenvolgende, wekelijkse bespuitingen. Dit beschermt nieuwgevormde gewasdelen en doorbreekt de generatiecyclus van schadelijke insecten. Na een blokbehandeling is de plaagdruk vaak zo laag dat biologische bestrijders en andere groene middelen het werk verder kunnen overnemen. Bij een lange teeltduur kan na zes weken – of later bij stabiele plaagdruk – een nieuwe blokbehandeling plaatsvinden.

Toepassing in chrysanten en gerbera’s

Chrysanten: Met een teeltduur van negen tot tien weken past een volledige blokbehandeling goed, die direct na het planten kan starten.
Gerbera’s: Als meerjarig gewas kunnen zes blokbehandelingen goed worden ingepast in een preventieve strategie met biologie en groene middelen. NeemAzal helpt hier vooral tegen Turkse mot, mineervlieg en wittevlieg. Trips en spint blijven in gerbera’s doorgaans goed onder controle met biologische bestrijders.

Optimale spuittechniek

Omdat NeemAzal-T/S translaminair werkt, wordt het gedeeltelijk naar de bladonderzijde getransporteerd. Toch blijft een goede spuittechniek belangrijk.
Murre’s tips:

  • Zorg voor een volledige gewasbedekking zonder afdruip.
  • Pas de spuitboom en spuitvloeistofhoeveelheid aan op de gewashoogte en -dichtheid.
  • Houd de werkdruk laag om verspilling en emissie te voorkomen.

NeemAzal-T/S is een breed inzetbaar en duurzaam gewasbeschermingsmiddel voor chrysanten en gerbera’s. Door een juiste toepassing en spuittechniek kan het middel optimaal bijdragen aan een geïntegreerde bestrijdingsstrategie.

Meer informatie? Ga naar www.nufarm.com/nl/nubio-gerbera/