Potrozenkwekerij Satter Roses uit Poederoijen breidde anderhalf jaar geleden hun ruim 3 ha grote bedrijf uit met 1,6 ha. Een drukke periode. Naast de nieuwbouw werd ook de verwerkingsruimte volledig aangepast. Mede-eigenaar Henrico Satter constateert tevreden dat de beoogde verwachtingen zijn waargemaakt.
Henrico Satter (foto links) runt de kwekerij samen met broer Aron en hun vader. De uitbreiding, in combinatie met een dubbele teeltlaag, zou in theorie 50% productiestijging moeten opleveren. Het idee was dit te realiseren met een gelijkblijvend aantal medewerkers. “Die productiestijging hebben we zeker gehaald”, zegt Satter. “Wel hebben we vijf extra medewerkers aangenomen, maar op een totaal van ongeveer 40 medewerkers, is dat heel netjes.”
Hij noemt de verbouwing een mooie uitdaging die zonder noemenswaardige verrassingen is verlopen. “We hadden alles van tevoren goed uitgedacht. Dat alles is verlopen volgens verwachting betekent dat we het voorwerk goed hadden gedaan.”
Gestuurde belichting in testfase
Met de verbouwing is de hele kas voorzien van vierkanaals stuurbare LED-belichting. Op dit moment is de teler nog volop in de testfase. “Blauw licht kunnen we inzetten om te remmen. Verrood licht stimuleert juist de strekking. We zijn volop aan het uitproberen hoe de planten hierop reageren. Daarbij worden we ondersteund door de plantspecialisten van Philips.”
Potrozen zijn vooral gevoelig voor luis en trips. Het lukt Satter goed om dit biologisch onder controle te houden. Tegen trips heeft hij onder andere de roofmijt montdorensis ingezet, tegen luis sluipwespen.
Ander merk voor grotere potten
De uitdaging was destijds om op tijd te kunnen pieken voor Valentijnsdag, internationale vrouwendag en moederdag. Dat is helemaal gelukt. “We hadden een goede productie en de prijsvorming was ook prima. Met het warme weer van de afgelopen weken, zagen we de prijzen wat inzakken. Zodra het wat koeler wordt, trekken ze weer aan.”
Met de nieuwbouw kwam er ruimte voor een nieuwe potmaat: 14 cm. “Sinds twee weken hebben we de grotere potmaat in ons assortiment. We verkopen deze onder de merknaam Boutique Roses. We hebben bewust gekozen voor een andere lijn. De kleine potmaat, 10,5 cm, gaat vooral naar de groothandel. De grotere potten geven vollere planten met meer bloemen en sterkere stelen. Bloemenspeciaalzaken kunnen zich hiermee onderscheiden. Zeker nu we ook dubbelkleurige soorten aan het assortiment hebben toegevoegd.”
Meer naamsbekendheid
Die extra productie moet ook nog worden verkocht. Het grootste deel van de productie vindt via directe verkoop de weg naar de klant. “Onze bestaande klanten hebben meer afgenomen. We verkopen ook een deel via de veiling. Dat kanaal helpt zeker om meer kopers bekend te maken met onze producten en onze kwaliteit.”
Tekst: Wilma van den Oever










