Plotselinge verwelking van planten op steenwol houdt de paprikasector al enige tijd bezig. Firma Duijnisveld in Nieuwveen en De Kwakel had dit voorjaar een hoek met slappe planten, maar die herstelden zich deze zomer weer. Uit onderzoek bleek dat er Pythium en Fusarium in de mat aanwezig was, maar dat leidde niet tot grotere problemen. Ruud Duijnisveld: “We hebben geen planten hoeven te verwijderen, er is niks uitgevallen. Tijdens de hittegolf bleef het gewas prima overeind, maar raar is het wel. Het blijft een risico.”
“Begin april met het tweede zetsel hadden we een hoek met planten die slap gingen. Dan denk je: nu zijn we aan de beurt. Zo bleven ze in de zon een beetje slap, maar ’s avonds kwamen ze weer overeind. Dat heeft een paar weken zo geduurd. Op de rest van de tuin zagen we eigenlijk weinig problemen. Door wat groen eraf te halen is het na een paar weken weer goed gekomen en gingen de planten weer groeien. De hittegolf van eind juni en begin juli hebben ze goed doorstaan. Nu groeit het weer als een speer”, vat Ruud Duijnisveld zijn ervaringen met ‘paprikaverwelking’ samen.
Pythium en Fusarium
De teler liet een mat met wortels en al onderzoeken. “Daar kwam uit dat er pythium en fusarium in zat. Maar dat vinden ze natuurlijk altijd als een plant een beetje zwak staat. We wijten het toch een beetje aan de zware belasting. Het zetsel was wel vrij groot. Dat hebben we wel eens eerder gehad, maar toen gingen de planten niet gelijk slap. We houden het op een incident.”
Volgens Grodan is Fusarium (FORC/FOSC) de waarschijnlijke oorzaak zo is te lezen in een artikel dat ze begin deze maand op hun website publiceerden. De problematiek schijnt zowel op steenwol als op organisch substraat voor te komen. “Duijnisveld vervolgt: Dat zeggen ze, ja. De meeste ervaringen op organisch substraat zijn toch wel beter. Misschien komt dat door het bodemleven, dat er al in zit en heeft de schimmel minder kansen of gevolgen voor de plant. In mijn groep met twee andere telers, die proefsgewijs op organisch substraat telen had de ene teler in zijn proef juist meer slappe planten dan op steenwol. De andere teler had de hele tuin vol liggen met organische matten en was niet helemaal blij. Het groeide toch wat minder naar zijn idee. Het beeld is wisselend.”
Iets hogere productie op organische mat
Duijnisveld heeft een proef liggen met organische matten van Lensli, samengesteld van kokos, houtvezel, rijstkaf en bark. “De paprika’s groeien er goed op, de productie is zelfs nog iets beter dan op een steenwolmat. Maar organische substraten zijn in aanschaf toch wat duurder en kosten meer arbeid bij het aanleggen en verwijderen. Steenwol is ook wel in prijs gestegen, maar in vergelijking met andere substraten nog steeds de goedkoopste optie.”
Je gaat door de problemen wel nadenken over substraat, vervolgt hij. “Zoals het er nu voor staat houden we het volgend seizoen bij steenwol. Dat is uniform, goed stuurbaar en steriel. Dat laatste kan zowel een nadeel als een voordeel zijn. Bij die andere matten weet je niet wat er allemaal in zit. Daar kan wat mee gebeuren of iets inzitten wat je niet wil. Het is ook minder uniform. Als het op steenwol goed gaat, zijn wij niet zomaar geneigd naar iets anders te gaan.”
Ontsmettingsmiddel niet overdoseren
In het onderzoek naar paprikaverwelking wordt ook waterstofperoxide genoemd. Mogelijk zou dat wortelschade kunnen veroorzaken en de kans op een aantasting vergroten? “Waterstofperoxide doodt organismen, maar zodra het bij je wortels komt moet het eigenlijk weg zijn. Wij controleren dat altijd. Het water dat uit de druppelaar komt moet onder 0,5 ppm zitten. Maar als je gaat overdoseren komt het bij de wortels terecht. Dan kan het schade geven. Meten is weten.”
Dit jaar minder wortelproblemen
Hij schat dat inmiddels een kwart tot eenvijfde van alle paprikatelers op organische matten telen. “Dit voorjaar konden de leveranciers de vraag naar organisch substraat eigenlijk niet aan. Inmiddels is de productie daarvan wel opgeschroefd, naar ik heb begrepen. Er kunnen dus meer hectares worden vol gelegd komend seizoen. Misschien dat er dan iets aan de prijs gedaan kan worden. Het beeld is wel dat er minder wortelproblemen op steenwol zijn dit jaar, hoor ik van mijn teeltadviseur. Degenen met de grootste problemen zijn het afgelopen jaar al overgestapt. Maar het blijft een risico. Tot nu toe denken wij het probleem onder controle te hebben en nemen we dat risico.”
Beetje neusrot, lage prijzen
De teelt en gewasbescherming lopen dit jaar goed. “Het is ook een licht jaar. De productie is gewoon prima. Met die hittegolf hebben we wel een beetje neusrot opgelopen. Dat zijn we de laatste weken aan het wegoogsten. Wat er nu aan de plant hangt ziet er weer mooi en kwalitatief goed uit. Als dat zo door blijft gaan krijgen we nog een prima najaar. Er is 10 tot 15 procent meer productie bij alle telers, het aanbod is daardoor veel groter dit jaar, ook omdat er minder uitval is. Dat zet de prijzen wel onder druk. Die zijn sinds het voorjaar heel matig. Normaal gesproken gaat de export naar Japan rond deze tijd een beetje beginnen, maar dat valt tot nu toe tegen. In Amerika zijn minder problemen met uitval, omdat ze op organische substraten zijn overgestapt. Dan blijft er meer product in Europa.”
Tekst en beeld: Mario Bentvelsen













