Binnen Groene gewasbescherming onderzoeken we telen zonder gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. In ‘Potplanten’ hebben we de afgelopen 3 jaar bankerplanten en alternatief voedsel gebruikt om bestrijders te vestigen, en microbiologische producten ingezet voor het verhogen van de ondergrondse weerbaarheid in potchrysant en kalanchoë.
Het bestrijden en remmen van bladluis zijn de grootste uitdagingen voor de potplantenteelt. Spirotetramat (o.a. Batavia) is niet meer toegelaten en Flonicamid (o.a. Teppeki) heeft TFA (de kleinste pfas) als residu.
Geautomatiseerde vroege detectie
Daarom willen we het bankerplantsysteem voor bladluis komende jaren optimaliseren en stappen zetten richting geautomatiseerde vroege detectie. Ook zullen we in komende teelten, zonder remmiddelen, uitzoeken hoever we komen met rassenkeuze en een teeltstrategie op basis van eerder onderzoek naar compactheid.
Door meerdere uitdagingen tegelijk te onderzoeken ontwikkelen we integrale kennis die we makkelijk kunnen vertalen naar de praktijk. Dit onderzoek wordt gefinancierd door LVVN.
Tekst: Johanna Bac-Molenaar










