Twee jaar geleden breidde pot- en perkplantenteler Maurice Stals de omvang van zijn bedrijf fors uit, door de aankoop van een tweede locatie. Hiermee wilde hij kunnen voldoen aan de toenemende vraag van zijn klanten. De uitbreiding bleek een goede zet: Stals wist veel nieuwe afnemers aan zich te binden en ging daarnaast aan de slag met nieuwe teelten.

Ruim zes jaar geleden vertelde Maurice Stals uit het Midden-Limburgse Ell in Onder Glas al over zijn ambitie om een tweede bedrijfslocatie te realiseren. “Maar deze mag niet meer dan vijf kilometer van Ell liggen”, zei hij toen. Inmiddels runt Stals alweer twee jaar een locatie in Kessel, 28 kilometer van Ell. “Wat dit betreft heb ik ruimschoots de verdubbelaar ingezet”, lacht Stals.
De ondernemer nam in 2007 het bedrijf van zijn ouders over en breidde dit gaandeweg verder uit. Inmiddels omvat de locatie in Ell 2,2 ha kas en 15 ha buitenteelt. Hij teelt een breed assortiment pot- en perkplanten, bestaande uit onder meer hortensia’s, knolbegonia’s, violen, primula’s en kerststerren.
“Ik wilde het areaal kas al langer uitbreiden. Om te kunnen meegroeien met onze klanten, vooral tuincentra, bouwmarkten en exporteurs in de Benelux en Engeland, maar ook om het bedrijf toekomstbestendig te maken. Daarvoor moet je toch voortdurend blijven ontwikkelen.”

Tweede locatie in Kessel

Groei van de locatie in Ell hoort echter niet tot de mogelijkheden, door de ligging in een beekdal. En zijn bedrijf verplaatsen naar een tuinbouwconcentratiegebied, dat zag en ziet Stals niet zitten. “We zitten als familie al zestig jaar op de locatie in Ell. Daarbij wil ik bij het bedrijf wonen; mijn gezin is minstens net zo belangrijk als mijn bedrijf.”
Aanvankelijk huurde hij daarom vanaf 2018 een locatie van 2,4 ha erbij in Maasbree. Op die manier wilde hij ervaring opdoen met het runnen van een tweede vestiging. “Mijn idee was om uiteindelijk een nieuwe locatie elders te bouwen, die ik volledig naar mijn zin kon inrichten. Maar toen de energiecrisis kwam, leek me dat financieel niet meer verstandig.”
In 2022 bleek dat de huurlocatie in Maasbree niet langer beschikbaar was voor verhuur. “Dat vond ik geen ramp, want deze locatie was niet ideaal voor de potplantenteelt. En ik kreeg de kans om 6 hectare kas te kopen in Kessel, van een voormalige groenteplantenkweker. Aanvankelijk vond ik dat veel te veel, maar uiteindelijk besloot ik het toch te doen. We hoefden namelijk weinig aanpassingen te doen in de kas, zouden volop de ruimte hebben en de locatie telde voldoende opslagmogelijkheden en laaddocks. Met de nieuwe kas kon ik rust creëren in mijn bedrijfsvoering. Daarbij zat er een WKK bij, waar ik op dat moment nog zeker vijf jaar mee vooruit kon.”

Nieuwe klanten

De kas in Kessel is nu gereserveerd voor de afkweek van hortensia’s en voor de teelt van lavendel. “Met dit product zijn we vorig jaar gestart; we hebben de productie overgenomen van een teler die stopte. De nieuwe locatie bood ons dus de mogelijkheid om nieuwe uitdagingen aan te gaan. Ook konden we onze bestaande klanten beter beleveren en wisten we al snel nieuwe klanten aan ons te binden. We zijn gewoon het gesprek aangegaan met partijen en zeiden: we hebben extra ruimte, wat kunnen we voor jullie betekenen? Dat werkte. En inmiddels heb ik alweer plek te weinig.”

Automatisering en verduurzaming

Toch zit een verdere uitbreiding op korte termijn niet in de pijplijn. De ondernemer focust eerst op optimalisatie van de bedrijfsprocessen. In dit kader overweegt hij het sortiment iets te vereenvoudigen en wil hij inzetten op automatisering. “Op de locatie in Kessel hebben we onlangs bijvoorbeeld een nieuwe oppotlijn aangeschaft met een grotere capaciteit. Hierdoor lopen de processen gestroomlijnder en besparen we flink wat arbeidsuren.”
Ook het verduurzamen van de energievoorziening is een uitdaging voor Stals. Op de locatie in Ell zet hij nog een ketel in, in Kessel staat een WKK. “Ik weet nog niet hoe een duurzamere energievoorziening er concreet uit moet gaan zien. Wel overweeg ik om een accu aan te schaffen voor de locatie in Kessel, waarin we elektriciteit kunnen opslaan.”

Deelname aan Kom in de Kas

Daarnaast wil Stals de komende jaren investeren in binding met de omgeving. Om die reden doet hij met zijn bedrijf in Kessel dit jaar mee aan de Limburgse editie van Kom in de Kas. “In die omgeving zijn we nog niet zo bekend. Door onze deuren open te zetten, willen we daar verandering in brengen en hopen we bekendheid en draagvlak te creëren.”

Tekst: Ank van Lier