Energiecrisis, oppervlaktewatervervuiling, stikstofemissie; in deze dynamische tijd staat het bestaansrecht van de glastuinbouw onder druk. Verduurzaming is noodzaak. Op dit gebied speelt Koppert Cress een belangrijke rol in de tuinbouw. Echter, het teeltbedrijf wil de komende jaren de volgende stap zetten en volledig emissieloos gaan telen.

Het bedrijf zet daarom vol in op innovatie door samen te werken met veelbelovende startups en wil de rest van de sector inspireren dit voorbeeld te volgen. Daarom heeft de cressteler besloten haar duurzame innovaties onder te brengen in een nieuw bedrijf dat zich daar 100% op gaat richten: Division Q. Samenvattend is het doel emissieloos te telen door duurzame innovatie en vormt het bedrijf de toegangspoort tot de tuinbouw voor duurzame innovaties.

Duurzaamste mkb-bedrijf

Al vele jaren vormen duurzame innovaties een belangrijke pijler in het succes van het glastuinbouwbedrijf uit Monster. Het bedrijf hecht er veel waarde aan haar cressen en specialties voor de gastronomie zo duurzaam mogelijk te produceren. Zo was het bedrijf één van de allereerste grootschalige gebruikers van LED-belichting en wordt op unieke wijze gebruik gemaakt van warmte- en koudeopslag, zonthermie en aquathermie. Ook opent het bedrijf graag haar deuren voor startups om te pionieren met hun nieuwe technieken in de kas. In 2016 leverde dit al de Koning Willem I Plaquette op als duurzaamste bedrijf van Nederland in het mkb.

Volledig emissieloos

In 2025 wil het bedrijf CO2-neutraal zijn, geen fossiele brandstoffen meer gebruiken en alleen nog maar schoon water lozen. Volledig emissieloos telen dus. Om deze doelstelling te behalen lanceert Koppert Cress een nieuw zusterbedrijf: Division Q.
Deze nieuwe divisie is een knipoog naar Q; de slimme uitvinder uit de James Bond reeks. Niet alleen heeft Q ook echt bestaan, hij adviseerde Bond-schrijver Ian Flemming, Q staat ook voor ‘Quartermaster’; kwartiermaker.

Activiteiten

Naast eigen ontwikkelingen, zoals zonthermie en bioreactoren voor waterzuivering, wordt intensief samengewerkt met startups. De afgelopen jaren hebben onder andere PATS (drones), Thermeleon (warmtebatterijen), PAR+ (coating) en BBBLS (isolatie) hun innovaties bij de cressteler getest en opgeschaald.
Met 10 ha aan zeer diverse kassen (80 verschillende soorten cress), een team dat volledig is ingesteld op innovatie, een uniek netwerk en publiciteit, schept het bedrijf dé randvoorwaarden om innovaties in de praktijk tot volle wasdom te laten komen. Het bedrijf wil niet ‘de zoveelste incubator voor startups’ worden, maar wil de toegangspoort tot de praktijk zijn.

Impact voor hele tuinbouw

Division Q wil in de hele sector impact maken. Daarom zullen we deze technieken ook voor de rest van de tuinbouw beschikbaar maken. Het bedrijf zal als vroege-fase investeerder gaan participeren in veelbelovende startups. Ook zal het samen met partners middels licenties haar eigen innovaties uitrollen.
Productontwikkelaar Bart van Meurs geeft leiding aan het nieuwe bedrijf. Sinds 2010 heeft hij gewerkt aan de technische innovaties binnen Koppert Cress en heeft daarnaast diverse, veelal op duurzaamheid gerichte innovatieprojecten in de glastuinbouw geleid.