Energiebedrijf Lingezegen Energy ligt op koers om tuinbouwgebied Bergerden naar een fossielvrije toekomst te loodsen. Eind vorig jaar werd een batterij van 15 MWh in gebruik genomen, waarvoor eerst de capaciteit van de netaansluiting werd verzwaard. “De batterij zit nog in de opstartfase, maar we zijn al voorbereid op de komst van een tweede unit”, zegt Berno Schouten, die namens de aangesloten telers de directie voert over het energiebedrijf.
Lingezegen Energy zorgt al ruim 20 jaar voor een efficiënte, duurzame en rendabele energiehuishouding in tuinbouwgebied Bergerden, dat gelegen is tussen Arnhem en Nijmegen. Dat gebeurt voor 14 aangesloten bedrijven met samen 85 ha kassen.
Berno Schouten voert de directie over het energiebedrijf. In een artikel voor Onder Glas over een innovatief PV-project, waar één van de aangesloten bedrijven aan meewerkt, vertelde Schouten een jaar geleden dat tegen het einde van 2025 een fors bemeten batterij van 9,5 MWh zou worden toegevoegd aan het energiegrid. Is het er ook van gekomen?
Netaansluiting van 20 naar 40 MW
“Jazeker, en het is zelfs een nog grotere batterij geworden van 15 MWh”, antwoordt de consultant. “We hadden de mogelijkheid om de netaansluiting te verdubbelen van 20 naar 40 MW. Met het oog op de toekomst leek het ons goed om die kans te benutten. Hierdoor konden we een grotere batterij laten plaatsen, wat resulteert in een lagere kostprijs per MWh. Bovendien zijn we nu ook klaar voor toekomstige uitbreiding en verdere elektrificatie in ons tuinbouwgebied.”
Eigen verbruik en netstabilisatie
De inzet van de batterij, die geleverd is door Alfen uit Almere, zit nog nu nog in de opstartfase, vertelt Schouten. “Hij wordt geladen via de zonnepanelen en WKK’s van de bedrijven en door stroominkoop van het net tijdens daluren. De batterij voorziet ruimschoots in de basisbehoefte aan stroom van de bedrijven. Minstens zo belangrijk voor de exploitatie is de inzet voor netstabilisatie op verzoek van de netbeheerder. Daar zijn al afspraken over gemaakt. Over enkele weken, wanneer de slimme aansturing goed is ingeregeld, is de batterij volledig operationeel.”
Power to X
Hoewel de toekomstige uitbreiding nog geenszins concreet is, zou het Schouten niet verbazen als er over een jaar al een tweede batterij staat. “Naast extra inzet voor netstabilisatie denken we na over Power to X: nieuwe toepassingen voor opgeslagen elektriciteit in het gebied, zoals warmtepompen, CO₂-winning uit buitenlucht, kleinschalige productie van waterstof en zelfs methaanproductie. Het is niet gezegd dat al die toepassingen er gaan komen, maar we denken wel serieus na over volgende stappen.”
Met het oog op een fossielvrije glastuinbouw moet de elektrificatie doorgaan en de telers in Bergerden zijn klaar om nieuwe kansen te verkennen en te benutten. “Zonder een zwaardere netaansluiting en batterijen met een behoorlijke capaciteit zou dat een stuk lastiger worden dan nu. We kijken dus met vertrouwen vooruit.”
Tekst: Jan van Staalduinen, beeld: Gerard Burgers











